Plzeň a jeho záhady

Z plzeňských letopisů I.

Templáři u zrodu Plzně ? - pověsti vztahující se k vzniku Plzně * Předzvěst smrti, podivný hrob - pověsti a zápisy z plzeňské kroniky * Záhadné létající objekty. Zápisy z plzeňských kronik * Proroctví vztahující se k Plzni.

Z plzeňských letopisů II.
Z plzeňských letopisů III.
Z plzeňských letopisů IV.

Tajemné úkazy nad západočeským regionem I.

- létající objekty a podivné jevy do 2. sv. války
Tajemné úkazy nad západočeským regionem II. - létající objekty a podivné jevy od 2. sv. války do 70. let
Tajemné úkazy nad západočeským regionem III. - létající objekty a podivné jevy od 70. let do současnosti
Katedrála Sv. Bartoloměje - stavba byla zahájena při založení města před rokem 1292. Původně měl mít dvě věže - ale i ta jediná je nejvyšší ve Střední Evropě - 103 m.
Osahánek - proč je u mříže Olivetské hory jeden andělíček celý lesklý ?

Jsou církevní stavby postaveny náhodně ? - kaple, kostely i boží muka na území Plzně a v přilehlých obcích tvoří složitou propojenou soustavu. Jak je to možné ?
Plzeňská Madona - jedna z nejvzácnějších uměleckých památek - gotická, 1,34 m vysoká socha Panny Marie s děťátkem, zdobí hlavní oltář bartolomějské katedrály
Eliášův vůz - nad kazatelnou v kostele Nanebevzetí Panny Marie františkánského kláštera je ohnivý Eliášův vůz, ve kterém vstoupil na nebesa
Dvě kamenné hlavy - dvě kamenné hlavy, spíše hluboké reliéfy, čněly ze zdiva zbořené válcové věže u muzea. Proč? 
Pověsti a zprávy o podzemí na Plzeňsku a v západních Čechách - k čemu mohlo být podzemí používáno ? Plán podzemí Plzně

Jan Sladký - Kozina

- k historii Plzně patří i poprava vůdce vzbouřených chodských sedláků 28. listopadu 1695 na plzeňském popravišti. To stávalo na místě dnešní vodárenské věže na území Plzeňského Prazdroje. Pro výstrahu visela na popravčím trámu mrtvola Kozinova celý rok. Je pravdou, že pán z Lamingenu - Lomikar - skutečně nepřežil rok po této popravě. Kozina se prý pravidelně po 100 letech zjevuje ...

Archeologická naleziště

Plzeň - Nová Hospoda

- mohylové pohřebiště, jedno z největších v Čechách. Původně zde bylo přes 100 mohyl, zčásti zničeny při zástavbě rodinnými domky. Mohyly dosahují až 25 m v průměru a až 1,5 m výšky. Pohřebiště pochází ze střední doby bronzové.
Plzeň - Radčice - ve východní části Dolního Kyjovského lesa se nacházelo původně asi 70 mohyl s kamennou vnitřní konstrukcí.
Plzeň - Hradiště - Pod Homolkou je hradiště 40 m nad pravým břehem řeky Úhlavy. Pochází z pozdní doby bronzové.
Plzeň - Červený Hrádek - mohylové pohřebiště na návrší Černá Myť, dosud dochováno asi 55 mohyl ze střední doby bronzové.
Plzeň - Bukovec - hradiště na kopci Holý vrch nad pravým břehem Berounky, o rozloze asi 4 ha. Pochází z pozdní doby halštatské.

Zajímavá místa Plzně

Byly na Plzeňsku menhiry? - zajisté ano, ale kde je hledat? (o jednom pokusu o opětovné vztyčení menhiru)
Krkavec   - na vrchu, na kterém dnes stojí TV vysílač, stál kdysi vztyčený menhir, který byl svržen k úpatí kopce.

Plzeňská synagoga

- po budapešťské synagoze je největší v Evropě. (foto (c) KPUFO, 1998)

Křížové kameny - těch několik, které se na území Plzně dochovaly, patří k o to cenným památkám. Jeden z nich, malá pískovcová deska o výšce 86 cm a šířce 56 cm s vyobrazeným křížem, dává domněnku, že jde o pozůstatek dávného menhiru. Nachází se na okraji Bolevce u silnice na Žatec. 

Podivný oltář

- v jedné kapličce u Malesic tvoří oltář strom. Proč ?
Podzemní mučírna pod plzeňskou ZOO? - co tam bylo za války ?