Z plzeňských letopisů

V roce 1995 oslavilo město Plzeň 700. výročí svého založení. Proto se zaměříme v této stati právě na toto město.

Templáři u zrodu Plzně ?

Podle jedné z pověstí jeden rytíř, člen templářského řádu a stavitel několika chrámů se vydal šířit s několika druhy křesťanství do míst východní Evropy. Po překonání pohoří a neschůdných pralesů pojednou uslyšeli křik a zoufalé volání. Vedle chudé chaty viděli starého cikána a mladou dívku, ohrožované pod starou lípou statným vlkem. Rytíř vlka zahnal, ale starý cikán, jak uviděl kříž na jeho prsou, vyslovil obavy, že právě toto posvátné místo, kde pohané od nepaměti obětují starým bohům, pokud bude rytířem znesvěceno, stihne jej kletba. Rytíř však na to nedbal a na místě vybudoval první dům s kaplí a kolem něj vznikla posléze malá osada.

Jednou se cikán vrátil a rozhněvaně pohrozil, že za znesvěcení obětního místa stihne rytíře jeho kletba. Rytíř jej nato zavedl na dvůr, kde starý cikán našel jak lípu, tak i chatu, obě neporušené. V chatě pak nalezl uloženou dřevěnou sochu bůžka, jemuž pohané každoročně přinášeli oběti.

Tolik legenda o prvním domě v Plzni, tzv. templářském, který byl pod počátku domem stavitelů bartolomějského chrámu. Byl postaven v roce 1224 a zbořen v roce 1859. Stál na západní straně náměstí. Je zajímavé, že právě výhradně zde, na místě pozdějšího kina Čas se shromažďovali a dodnes shromažďují romští obyvatelé v hojném počtu.
Obr.: Templářský (Říhův) dům

(Podle: Schiebl J.: Plzeň v pověsti, Plzeň, 1933 aj. zdrojů zpracoval -SL-)

Z časopisu ZAZ č. 2, roč. 1995