K jakému účelu sloužily podzemí prostory v plzeňské ZOO?

Zoologická zahrada v Plzni koupila zarostlý a zpustlý pozemek od slavné rodiny Kodetů. Na tom pozemku ve stráni se nalézal malý domek. Byly v něm dvě místnosti a mezi nimi byl vchod do podzemí. V tomto podzemí bylo za války německé velitelství protivzdušné obrany Plzně. V cihlovém zděném krytu je celkem 93 metrů chodeb a 16 komor o celkové délce 69 metrů. Bunkr se začal stavět zřejmě v roce 1940 nebo 1941, brzy se první části daly používat Po válce už žádné využití neměl a zcela upadl v zapomnění. Dnes je v něm expozice ZOO. 

Celé podzemí bylo vyzděné z cihel a bylo provedené velmi prezizně. Nad cihlami byla dvojitá lepenka, takže voda ze stropu neprosakovala. Podlaha byla betonová, kanalizace a rozvody vody byly v podlaze zalité asfaltem. Všude byly stopy po el. rozvodech a vzduchotechnickém potrubí, které už bylo vyndané. Na začátku chodby byly čtyři silné zárubně na dveře, ale jako protidetonační nevypadaly.

Zajímavé bylo, že v největším prostoru byl velký zděný a vykachlíčkovaný stůl, který měl i odpady na vodu (něco na způsob odpadu v umyvadle), což činilo dojem, že jde o pitevní stůl. Na konci (nebo vstupu) do podzemí byl bíle vykachlíčkovaný celý prostor, jako by tam byla koupelna. Z dlaždiček už jen vyčnívaly vodovodní armatury. Na podlaze byla prohlubeň naplněná vodou. Je otázka, k čemu by bylo takové zařízení pro velitelství protivzdušné obrany. Za války budova gestapa od tohoto podzemí byla vzdálená asi jen 500 metrů a tak se objevily názory, že tam gestapo mohlo mít svoji mučírnu a prostory pro konání pokusů na lidech.