Věda kontra alternativní medicína ?  

1. ÚVOD

Alternativní medicína (AM) není dosud oficiální vědou uznána a není tak do lůna vědy přijata. Je asi širokou a diskutabilní otázkou, proč tomu tak je a zda je vůbec naděje na změnu tohoto stavu. Byl bych rád, kdyby můj příspěvek byl zárodkem budoucí otevřené a zasvěcené diskuse na dané téma. Z poněkud kritického úhlu zde nyní vyjadřuji svůj momentální osobní názor na některé hlasité projevy, které považuji za nezdravé a vědě neprospívající. Rozhodně si však nečiním nárok na nezpochybnitelnost svých slov. Doufám, že každé mé tvrzení bude chápáno tak, jak bylo míněno - tedy jako příspěvek do případné diskuse a nikoli jako dogmatické kázání o vědě a etice. Na to totiž nemám ani dostatek vědomostí ani dostatek sebevědomí.

Co vlastně je věda? Definic bylo vysloveno více a o některých jejich detailech lze vést i spory. V jednom se však snad všichni shodneme: věda má především rozvíjet poznání a chápání světa okolo nás i nás samotných. K tomuto cíli však může vést obecně i více cest a setkám-li se s tvrzením, že jedině jedna určitá cesta, námi navíc uměle definovaná, je ta správná (vědecká) a všechny ostatní jsou mylné (nevědecké), připadá mi to, mírně řečeno, nezdravé, omezující a v principu brzdící další rozvoj poznávání. Nějaké rigidní definice a jednou provždy předepsané postupy totiž nutně vedou nakonec ke stagnaci. Samozřejmě, že se řada cest a postupů časem ukáže jako slepých a bezvýchodných. Vždyť nemáme k dispozici všechny pravdy o světě a tedy i patent na rozum. Vědu navíc dělají lidé a ti jsou, jak známo, omylní a ve svých vlastnostech a schopnostech velice rozmanití. Přesto jsou však vlastnosti, které by pro vědce - tedy pro lidi vědou aktivně se zabývající - měly být společné. Z těch nejdůležitějších jmenuji alespoň tyto: vědeckou skromnost, skepticismus a vědeckou poctivost. Skromnost vyplývající z poznání nebo alespoň z tušení nesmírnosti vlastních neznalostí a skepticismus zabraňující slepé víře v cokoli. Bez vědecké poctivosti si potom snad ani nelze představit zdravý vývoj vědy.

Dívám-li se na současnou českou vědu z hlediska skromnosti a zdravého skepticismu některých hlasitějších vědců, jsem doslova zděšen. Zdá se mi totiž, že věda kráčí v oné pomyslné spirále vývoje ve šlépějích křesťanství. To také bylo zpočátku velice pokrokové, postupně však v něm nabýval vrchu autokratický dogmatismus, což nakonec vyústilo ve středověku v dobu temna, v pálení knih a čarodějnic a ve stagnaci rozvoje poznání. K takovému téměř katastrofickému přirovnání současné vědy mne vedou určité jevy, jichž jsem mnohdy svědkem. S některými z nich chci čtenáře alespoň stručně seznámit. Co se potom týká výše zmíněné vědecké poctivosti, nechť si čtenář v některých konkrétních příkladech udělá představu sám.

Pavel Šiman


Obsah:

1. ÚVOD

2. SISYFOS

2.1 a 2.2

3. SISYFOVSKÉ METODY

3.1 Programově vymezené metody

3.2 Ostatní praktické metody

3.3 Upřesnění autora

4. ARGUMENTACE PROTI HOMEOPATII

4.1 Úvod

4.2 Neprokázanost homeopatie

4.3 Ředění homeopatik

4.4 Více homeopatických škol

4.5 Nevědeckost homeopatů

4.6 Objektivita, přesnost a logika odpůrců

4.7 Diletantismus argumentace

4.8 ...perlička

4.9 "Vědecká" vysvětlení homeopatie

4.10 Vědecká diskuse?

5. PŘÍKLADY

5.1 Léčitelství

5.2 Sisyfovské stanovisko k homeopatii

5.3 "Oficiální kritická vyjádření"

5.4 Ostudný rozhovor

6. BOJ PROTI "PAVĚDĚ"

6.1 Vyloučení HS z ČLS JEP

6.2 Boj o ovlivnění studentů

6.3 Nekompetence

6.4 Dogmatismus

7. ZÁVĚR

V textu použité neběžné zkratky :

alternativní (komplementární) medicína .................AM

vědecká (klasická) medicína ...................................VM

tento příspěvek ......................................................../VkAM/

 

Autorovy další příspěvky na této stránce:

"Alternativní medicína - možnosti a rizika autorů"...../AM-MRA/

"Úvaha o vědecké kritice"........................................../ÚVK/

"Nezaujatost tisku"...................................................../NT/