"Alternativní medicína - možnosti a rizika autorů"

Pavel Šiman

3. ZÁVĚR

V příspěvku jsem se pokusil ukázat a diskutovat logické a faktické chyby a nepravdy, jichž se autoři kapitoly o homeopatii v knížce dopustili. Domnívám se, že jsem žádný jejich závažnější "argument" proti homeopatii nevynechal a že všechny jsem přinejmenším zpochybnil. Z důvodů popsaných v úvodu jsem se tu věnoval jediné kapitole knížky "Alternativní medicína - možnosti a rizika". Budu rád, když se k mé argumentaci vyjádří skuteční homeopaté. Ještě více si však přeji, aby v kritice a diskusi dalších kapitol knihy pokračovali odborníci v příslušných napadaných disciplinách. Rád bych totiž věděl, zda i v ostatních kapitolách, které jsem nečetl a ani nechci číst, se setkáme s podobnou "vědeckostí" a "zasvěceností" autorů, jako v té o homeopatii.

Všechny čtyři mé dosavadní příspěvky mají zainteresované strany popíchnout k diskusi. Očekávám nesouhlasnou (ale doufám co možná nejobjektivnější) odezvu z řad "skeptiků", čekám i opravy a doplnění mé laické argumentace od homeopatů a příspěvky představitelů ostatních metod AM. Ti, kterým však ve skutečnosti nejde o skutečnou diskusi, o nalezení pravdy a o další progresivní vývoj poznání, ať raději mlčí.

4. POZNÁMKA

Prof. MUDr. Jiří Heřt, DrSc. však nevystupuje proti AM jen jako hlavní autor knížky, jejíž jednu kapitolu jsem výše diskutoval. Kromě již zmíněných přednášek o AM na Lékařské fakultě UK v Plzni (/VkAM/, odst. 5.4) pořádal svého času též cyklus přednášek nazvaný dosti sebevědomě "Podstata a rizika alternativní medicíny aneb alternativní medicína očima vědy". O tématické šíři si lze udělat představu z rozvrhu na 4 přednáškové dny na Farmaceutické fakultě UK v Hradci Králové ve dnech 20.-23.11.1995:

20.11. Přehled metod a historie AM. Akupunktura a mikrosystémy.

21.11. Homeopatie, registrace homeopatik ve světě. Clusterová medicína.

22.11. Psychotronika a léčení vírou.

23.11. Ostatní metody AM. Výklad účinků, rizika a perspektivy metod AM.

Pan prof. Heřt si tedy činí nárok na vědecké posouzení (a odsouzení) širokého spektra oborů AM. Přitom každý, kdo se seriózně některou z těchto disciplin zabývá, cítí se více či méně jako věčný student a patrně by se i po mnoha úspěšných letech studia a praxe sám neodvažoval nazvat se zkušeným odborníkem. Když jsem si přečetl obsah uvedeného přednáškového cyklu i výše kritizované knížky, ihned se mi vybavilo jméno génia 18. století Leonarda Eulera, jednoho z největších matematiků všech dob, který se však aktivně a velice úspěšně zabýval i astronomií, mechanikou, optikou, kartografií a dokonce i stavbou lodí. Já však silně pochybuji, že mnou kritizovaný autor je osobností intelektuálně srovnatelnou s panem Eulerem a že je tedy v jeho silách obsáhnout alespoň fundamentální základy všech disciplin, které má odvahu veřejně "vědecky" napadat. Osobně se potom domnívám, že by to nebylo v silách ani samotného pana Eulera. Myslím si, že obsah tohoto příspěvku naznačuje opodstatněnost mých pochybností.

5. LITERATURA

Barták J.: Praktický význam Hahnemannovy teorie o miasmatech, Homeopatie 1, 4-8, 1993

Cousset F.: Od miasmatu k citlivému typu II, Folia Homeopathica Bohemica 1, 10-20, 1995

Ferley J.P. et al.: A controlled evaluation of a homeopathic preparation in the treatment if influenza-like syndromes, Brit.J.Clin.Pharm 27, 1989, 329-335

Fischer et al.: ???, Human Toxicol. 6, 1987, 321-324 (nesehnal jsem v ČR a sám jsem zatím nečetl!)

Hahnemann S.: Organon léčebného umění, Alternativa 1993

Kleijnen et al.: Clinical trials of homeopathy, Brit.Med.J. 302, 1991, 316-323

Oepen I.: U berlegungen und Anregungen zur Einschatzung der Homö opathie, Med.Welt 37, 1986, 1424-1426

Petit et al.: ???, Human Toxicol. 8, 1989, 125-129 (nesehnal jsem v ČR a sám jsem zatím nečetl!)

Pitcairn R.H.: Nový pohled na očkování, Hom.Links 1, 1996, 20-27

Prokop O.: Lékařské vědy proti pověrám a šarlatánství, Avicenum 1993

Průchová J.: Cocculine - srovnání účinku a tolerance homeopatického léku oproti placebu a alopatickému léku v terapii kinetóz, Folia Homeopathica 1, 1995, 24-26

Rýc M., Boehm S.: Úvod do homeopatie, Vodnář 1991

Whitmont E.C.: Infekce nebo miasma?, Homeopatie 11, 1996

Obsah:

1. ÚVOD

2. ARGUMENTACE

2.1 Základní principy homeopatie

2.2 Účinnost homeopatie

2.3 Ostatní výtky

2.3.1 Nejednotnost

2.3.2 Nevědeckost

2.3.3 Shrnutí na závěr

2.3.4 Ekonomika léčby

3. ZÁVĚR

4. POZNÁMKA

5. LITERATURA


V textu použité neběžné zkratky :

alternativní (komplementární) medicína .....................AM

vědecká (klasická) medicína ....................................VM

tento příspěvek ......................................................./AM-MRA/

 

Autorovy další příspěvky na této stránce:

"Úvaha o vědecké kritice" ........................................../ÚVK/

"Nezaujatost tisku" ...................................................../NT/

Věda kontra alternativní medicína ? ........................./VkAM/