Královský hrad Brumov byl založen již v první čtvrtině 13 století v pozdně románském slohu a prakticky do Bílé Hory sloužil panovníkovi jako nejvýchodnější obranný bod proti Uhrům.
V r. 1706 bylo městečko Brumov napadeno a vypáleno uherskými vojsky (tzv. povstání
kuruců). Část obyvatel se zachránila útěkem na hrad, který odolal. Zbylá část se ukrývala v okolních lesích. Jezdecké oddíly složené převážně z husarů maďarské národnosti pečlivě prohledávaly okolí, ale nacházeli stavení opuštěná. Protože ze strany strážců zemských hranic složených převážně z moravských oddílů utrpěli Uhři značné ztráty, byli známi svou krutostí k místnímu obyvatelstvu a nebrali žádné
zajatce. Několik desítek občanů bylo v lese prozrazeno pláčem malého dítěte a uherští vojáci tyto do jednoho krutým způsobem zavraždili včetně starců, žen a dětí.
Od té doby se tomuto místu říká "Na zabitém" a "U pobědského" a nachází se cca 3 km od hradu
Brumova. Dějí se tam podivné věci. Tento areál sloužil ještě v šedesátých letech jako pastevní půda.
Místní občané, kteří zde pásali dobytek mnohdy se zděšením opouštěli tato místa, neboť slyšeli ržání koní, cinkot zbrojnošů, třeskot sečných zbraní, střelbu z mušket a křik umírajících. Svědci těchto událostí ještě žijí a tyto tajemné úkazy byly zveřejněny i na stránkách mnoha časopisů a publikací.
Stojí jistě za úvahu toto místo označit jako jedno z nejtajemnějších míst České republiky.
Ještě i dnes prý existují pamětníci, kteří mohou tyto události doložit.
|