Záhadné události
Nacistická pokusná polární stanice v Krkonoších
Jedna z výprav nacistických pseudovědců na daleký sever byla připravována v Krkonoších na
Zlatém návrší. Pokusná polární stanice zde byla otevřena už v roce 1939.
Krkonošskou stanici založili němečtí polárníci dr. Kurt Herdemertern a dr. Hans Knöspel. V Krkonoších se měli pokusit o aklimatizaci některých druhů severských zvířat a klimatické podmínky na Zlatém návrší nejlépe odpovídaly Grónsku. Mezi další úkoly polární stanice patřilo zbudování meteorologického pracoviště, vytvoření střediska polárního výzkumu a přírodní rezervace.
Blížící se válka se projevila i v životě na stanici. Badatelům bylo dáno zřetelně najevo, že jejich výzkumy musí být podřízeny válečnému úsilí. Řešením, jak stanici zachránit, se stala spolupráce s vojenskými organizacemi. Specialista na aklimatizaci grónských živočichů Knöspel připravoval vojáky speciálních jednotek pro pobyt na dalekém severu. Na stanici se objevilo několik sobů, vojáci se učili zacházet se spřeženími eskymáckých psů, spali ve sněhu, podnikali dlouhé horské túry, zkrátka se připravovali na přežití v drsných klimatických podmínkách. Knöspel dokonce inicioval další výpravu na sever. Aniž by vzbudila pozornost, křižovala nenápadná rybářská loď několik měsíců vody Severního a Ledového moře a vysílala meteorologické údaje. Následujícího roku (1942) Knöspel řídil přísně tajnou operaci. Během ní bylo vysazeno (opět bez nejmenší pozornosti nepřítele) několik skupin mužů na Špicberkách. Speciálně vycvičení polárníci zde vybudovali meteorologickou stanici, z níž několik měsíců vysílali šifrované zprávy mimořádně důležité pro Luftwaffe - říšské letectvo.
Po několika měsících byla posádka stanice odvezena zpět do Německa. Dr. Knöspel na Špicberkách zůstal. Jako poslední šel zneškodnit minu, která zůstala v polární stanici a ta mu vybuchla mu v rukách.
Stanice na Zlatém návrší v Krkonoších fungovala až do května 1945. Někteří badatelé se domnívají, že na dalekém severu měla vzniknout pevnost posledního nacistického odporu. V každém případě se o pseudovědeckých výzkumech nacistických vědců zachovaly pouhé zlomky.
Podle: časopis Epocha
|