Úvod
Záhady
Anomálie
Příběhy
Historie
UFO
Středověk
Starověk
Zajímavá místa
Pověsti
Památky
Muzea
Knihovny
Léčitelé
Akce
Setkání
Badatelé
Kontakty
E-mail



Klub psychotroniky a UFO Tachov, 2005

  

Badatelé a jejich činnost


Neznámá místa na Tachovsku

V pátek 13.února o půlnoci na ČT 2 dávali zajímavý film "Nové objevy ve starém Egyptě". Velice mne zaujalo pátrání na Sahaře po zaniklých oázách, vesnicích, pohřebištích a pod. Egypt je země bohatá na historii a památky. Proto se tam snaží velké množství mezinárodních expedic poodhalit různá tajemství starého Egypta.

Česká republika není tak bohatá na takové historické památky jako Egypt, ale jako celek se máme také čím chlubit. A co my Tachované, máme se čím chlubit? Určitě se nebudeme chlubit zaniklými vesnicemi na našem okrese, které v padesátých letech minulého století byly srovnané buldozerem se zemí. Zatím se můžeme chlubit nádhernou krajinou Tachovska. Zajímavá historie okresu, kterou by jsme se mohli chlubit, ta čeká teprve na někoho,kdo ji pořádně zpracuje.Materiálu v různých kronikách je dost.

V knize Tachau-Pfaumberg Heimath od Franze Schustera jsem našel zajímavý odstavec:

Rytířští manové tvořili tachovskou "lenní obec". V pozdějším tachovském diskriktu k tomu patřily lenní sídla (tvrze) ve Studánce, Lesné, Dlouhém Újezdě, Gehagu (Háje), Pořejově, Úšavě, Novém Sedlišti, Tscheschtienu (Češtínu), Starém Sedlišti a Tisové. Další opevněná sídla v Trnové, Pernolci a Částkově nepodléhala tachovskému manskému právu, nýbrž pražskému soudnímu dvoru.

O rytířském sídle Gehag (Háje) se v té knize píše:

V oblasti Dlouhý Újezd stávalo prý kdysi také ještě rytířské sídlo a osada Gehag. Jako stanoviště tohoto sídliště se udává lesní niva "in den Stöcken" nedaleko východně od výšiny Klitscher (Rozsocha), kteréžto sídliště muselo každopádně zaniknout ve třicetileté válce.Tady leží kameny a zase kameny, ovšem nějaký otesaný nelze poznat;ani jinak neexistují pro tuto osadu žádné směrodatné důkazy. 

Dne 28.1.1516 je u Tepelského usnesení uváděn jako člen Tachovského zemského práva Lorenz Schirdinger, který pak v omilostňovacím dopise z roku 1523 je uváděn jakožto sídlící v Gehag (w Hagi). V r.1555 se mezitím stal jeho následníkem "Burgan" (Burian) Pollnreuter in "Gehab". Jeho poddaní platili 18 grošů a 7 měr ovsa na zámek do Tachova. V r. 1605 se objevuje léno s Dlouhým Újezdem a Studánkou v majetku Habsbergerů a v r. 1617 je "Gehag" s oběma těmito rytířskými sídly zproštěn lenní povinnosti.Tím mizí sídliště pod tímto názvem ze spisů.

Ve všech výše zmiňovaných vesnicích jsem našel virgulí stopy po podzemí chodbě, které vedly do tvrze ve vesnici. Po patnáctiletém neúspěšném hledání "Gehagu" kolem Rozsochy, se domnívám, že jsem bývalé sídlo konečně našel. Virgulí jsem "narazil" na chodbu, která vede z tachovského zámku jižním směrem až na místo, o kterém se domnívám, že tam mohlo být rytířské sídlo Gehag (Háje). Místo se nalézá opravdu východně od Rozsochy na poli asi 200 metrů vpravo od hlavní silnice Tachov - Dlouhý Újezd.

Druhé neznámé rytířské sídlo Tscheschtieno (Češtíno), se také domnívám, že jsem našel. To se nalézá východně od Tachova. O tom až někdy na jaře.

František Soukup, 

Klub hledačů HP, Tachov

Z dopisu do KPUFO, 2004