O Růžovém paloučku


U obce Morašice a U tří kocourů se nachází Růžový palouček. Podle historika Antonína Tomíčka se zde prý nacházelo významné pohanské obětiště. K tomu však chybí potřebné doklady.   

Růžové keře tu prý vysadili mniši z kartuziánského kláštera, prchající před pronásledováním husitů. 

Místo se stalo i posledním zastavením Českých bratří, prchajícím z Čech po prohrané bitvě na Bílé hoře (8.11.1620), loučil se zde prý i Jan Ámos Komenský. Podle pověstí je zde hluboko zakopán v zemi zlatý kalich, jako památka na tajnou pobožnost. 

Plocha paloučku nám dává představu o základní polní míře za starých časů - 1 ha 84 arů odpovídá staročeskému čtvrtprovazci. Dvanáct takových paloučků byl jeden korec (2837 m2).

 Na paloučku je zvláštní památní kámen s lyrou, umístěný zde u příležitosti cyrilometodějských oslav v roce 1833. Stojí zde také měděný obelisk, který zde postavili českoslovenští legionáři v roce 1921.

 Podle dávného proroctví se tehdy, až celý palouček zaroste růžemi, zde sejde sedm králů či panovníků, kteří dojednají věčný mír u kamene velikého jako stůl, jež tu sám ze země vyroste. V roce 1847 byl na blízkém poli skutečně vyorán plochý kámen velkých rozměrů. Byl to pozůstatek po dávném obětišti či megalitické svatyni?

 Podle : Magazín 2000


(c) Klub psychotroniky a UFO Svitavy, 2002