O klubu 
Památky minulosti
Současné záhady
Pozorování UFO
Přírodní anomálie
Pověsti
Psychotronika
Svědectví
Pomozte

Kontakty
 

     Památky minulosti v okrese Semily

Hrad Trosky Nikdo dodnes neví, jak hrad ze 14. století původně vypadal. Nedochoval se žádný obraz ani rytina. Všechny archivní materiály shořely. Jediný historicky věrný obraz Trosek ukořistili Švédové za třicetileté války na zámku Hrubá Skála.
Věže dostaly názvy po babičce a vnučce, které se neměly v lásce kvůli víře a pokladu. Každá bydlela v jedné věži: stařena v zavalité Babě a vnučka Barbora ve štíhlé Panně. Podle toho byly věže vesničany pojmenovány.
Vstup do paralelního světa ?  Podle znalce keltské historie Dr. Jiřího Waldhausera celá krajina Českého ráje byla využívána jako sakrální zóna, posvátná krajina, do které se vstupovalo pouze za účelem provádění obřadů a jiných magicko-náboženských praktik. Mohly být Trosky středobodem pro vstup do jiného světa? Údajně na nejnižším místě jižního svahu, kde je v polovině vzdálenosti mezi stěnami skal věží Panny a Baby výrazná prohlubeň zavalená velkými balvany. Dodnes je známá pod svým záhadným názvem „díra do pekla“. Má být počátkem šikmé trhliny nebo pukliny procházející západním směrem do hloubky 600 m.
  Jedna z pověstí vypráví o tom, že 23. června 1841, právě v předvečer Jana Křtitele, se zde udál průnik do jiného světa. Tehdy prý mladý mlynář Jakub vyrazil ze starého mlýna Žampachu na okraji Ktové za svou milou do sousední vsi pod hradem. V houstnoucím šeru ale sešel z cesty, a když se na okamžik roztrhly temné mraky, spatřil na temeni skály vysoko nad sebou matný obraz hradní věže. Projela jím hrůza, když si uvědomil, kde se vlastně ocitnul. Stál přímo na okraji oné hrozivé prolákliny, díry do pekel. V panice zakopl a propadl se přímo do černé tmy. Vše ztichlo. Nahmatal skalní stěnu a po čtyřech se posouval k paprsku, který k němu z neprůhledné tmy probleskl. Oslnila ho záře ohně a vzhled hradu ho překvapil. Namísto rozvalin spatřil celé podsebití se střílnami, na ochozech stráže a na nádvoří skupinu rytířů oděných v brnění. Jakub naslouchal podivné zastaralé řeči, jakou nikdo v Čechách nehovořil. Z osvětlených dveří paláce vyšel náhle mladík s pohárem a sestupoval k rytířům. Jeden z nich rozložil na menší zídku plášť a mladík naklonil pohár, ze kterého se začaly sypat zlaťáky. Jakub užasle pozoroval, že jeden ze zlatistých paprsků míří přímo k jeho úkrytu. Pocítil lehké ťuknutí do nohy, a když se sehnul, držel v ruce kulatý plíšek. Dveře paláce se však otevřely znovu a z nich vyšel muž ve zdobném plášti, na hlavě tmavý klobouk. Doprovázely ho tři štěkající obludy, které ihned vyrazily na nádvoří. Jakub se vyděsil, na nic už nečekal a počal se soukat zpátky do temnoty. Náraz do hlavy jej otupil. Nevěděl, jak dlouho si rozdíral ruce a kolena o drobné kamínky, než padl vyčerpáním. Probudily ho až hřející paprsky slunce. Když se pak vracel do žampažského mlýna, měl pocit, jako by se probudil ze zlého snu, kdy se dostal do jiného světa. Ale zlatý plíšek v ruce ho neustále přesvědčoval, že stará pověst, kdy se na Jana Křtitele otevírá země s poklady, je pravdivá.
"Mutant" vězněn na hradu ? Na hradě Trosky byl prý vězněn tzv. Mutant. Doslovný název, tak jak je uváděn v legendách. Co to bylo ? Někteří odborníci tvrdí, že hrad byl postaven tak, aby bránil "něčemu" se dostat ven z hradu, a ne, jak je běžné, do něj. Zajímavá vlastnost, kterou má i několik dalších hradů, např. Rábí.

Z dalších pověstí se na hrad váží i pověsti o pekelných mocnostech, o uloupeném pokladu, tajných chodbách a spousta dalších.

 
Tajemná chodba pod Troskami? 

V časopise Magazín 2000 č. 16 jeden ze čtenářů (M.C.) popisoval pátrání, která podnikl s přáteli v tajemné chodbě poblíž hradu Trosky.

Údolí zvané Čertoryje u rybníka Věžického má své jméno od skal, bizarně tvarovaných, jako by je čert rozryl. Dále u samoty Na Budách je mnohonásobná ozvěna. 
Uprostřed skal je místo "U pokladu", označené prý třemi velkými štukami vysoko na skále a nad nimi velkým kamenem zakrývající do špičky vybíhající vchod. Vše je zdola prý velmi dobře vidět. Kolem těchto štuk se lze protáhnout do jeskyně, kde je ukryt poklad.    
 
Podle:

Ladislav Tomáš: Hrad Trosky v pohádkách a pověstech, 2001 * Jiří Unger: Brána do jiných světů? Fantastická Fakta 1/2002 *

 


(c) Klub psychotroniky a UFO Semily, 2008