Fata morgana u Příkosic roku 1825


   

Jako první, kdo písemně vylíčil průběh přírodního úkazu zvaného „fata morgana“, který se udal v Příkosicích u Rokycan 1. února 1825, byl obrozenecký farář Vojtěch Nejedlý, který převzal faru v Mirošově v roce 1813.

Dva týdny po zjevení „fata morgany“, tedy 15. února 1825 píše svému příteli Šebastiánu Hněvskovskému do Žebráku mimo jiné toto:

…..Snad i u vás bude již pověst o vojsku, které ve zdejším okolí se ukázalo, jako se po všech Čechách šíří? Aspoň vám budu psáti, jak se to stalo.

Asi půl hodiny před západem slunce spatřili lidé, jak z lesa od Vísek vyjíždějí vojáci. Ihned se ulekli co si počnou, kam v zimě svůj dobytek dají. Rychtář pospíšil domů, vzal kabát a šel proti nim. Již se dávali k jeho stavení. Bylo jich přes dva pluky, pláště měli bílé, koně vrané a palašemi švihali, že se šavle od slunce nad nimi leskly. Co na hlavách měli, nemohl pozorovati, protože slunce svými paprsky do nich pralo. Na rovině na polích najednou se na všech polích roztáhli a pak se obrátili a jeli k lesu Doubravce ku Poříčí, a v tom lese se ztratili oku.

Hned na to táhla pěchota, zas přes dva pluky silná, a jako prve jízda na těch polích se rozšířila, z té vystoupili dva muži v černém oděvu a mířili k vesnici. Těch se chtěl rychtář ptáti, jaké by to vojsko bylo, však pěchota na těch polích najednou zmizela a i ti dva muži. Nyní šel rychtář na ty pole, byl sníh, aby stopy vyšetřil, ale žádné stopy ani od koní, ani od lidí nebylo...

O dva roky později, tedy v roce 1827 vyšlo v prvním ročníku časopisu Společnosti vlastenského muzea v Praze podrobnější vylíčení této události pod názvem „Podivné vidění“, jehož autorem byl profesor matematiky v Plzni Vojtěch Sedláček. Odkud čerpal nepodařilo se zjistit. Měl však hodně času na to, aby navštívil Vojtěcha Nejedlého na faře v Mirošově, která byla tehdy střediskem českých obrozeneckých vlastenců.

V tomto článku líčí velmi zajímavé podrobnosti o vzácném a nenadálém přírodním úkazu, který se udal u Příkosic u Rokycan dva roky předtím , totiž 1. února 1825.

Povětří bylo pošmurné a celé okolí Příkosic pokryto sněhem. Toho dne kolem třetí hodiny odpoledne vyšel z otcova domu rychtářův syn podívat se na oblohu, zda bude sněžit nebo pršet. Podíval se k jihu a ke svému velkému zděšení spatřil velké množství jízdního vojska, přijíždějícího od lesa panství spálenopoříčského. Mimo potůčku dělícího panství poříčské od mirošovského nevedla tudy žádná silnice nebo cesta. Před lesem se rozprostírala dosti rozlehlá planina, pokrytá sněhem, třpytícím se jako stříbro. Bylo bezvětří a všude panoval klid. Zděšený rychtářův syn vida, že se vojsko neustále blíží k Příkosicím, běžel ke svým rodičům a řekl jim, co se děje. Rychtář vyšel s ním ven a jeho syn prý pravil:

„Hle, otče, kampak s tím vojskem v naší malé vesnici?“ Rychtář se zarazil. Zatím jízdní vojsko cválalo směrem k vesnici a na poli „Spáleniště“ se rozestavilo do jedné řady po třech jezdcích. „Zdálo se, jako by všichni koně byli vraní a jezdci v bílé pláště oděni“. Jejich palaše se blýskaly a bylo vidět, jak jimi vzdávají poctu … „Na obou křídlech se chvěly krásné korouhve, a to na pravém červená a na levém bílá, vojsko zdobíce“.

Zatím i vesnice byla vzhůru nohama, neboť kdekdo chtěl být svědkem příchodu neznámého vojska. Lidé se hrnuli ven ze svých příbytků. Všichni se divili, kterou cestou tam mohlo tolik jízdy přijet, mnozí se domnívali, že asi vojsko zabloudilo. Jinak se to nedalo vysvětlit. „Když jezdci tak čtvrt hodiny postáli, obrátili se pojednou na polopravou stranu (halbrechts), pochodovali přes ten potůček a jej překročivše, všichni mžikem zmizeli.“

Na to prý příkosický rychtář samou radostí prohlásil:

„Ti již více sem nepřijdou! Kdepak bych byl pro ně nabral bytů a chlívů?“

Avšak tak nenadálé zmizení celého jízdního vojska v místech, kde nebyla veřejná silnice, bylo velmi podezřelé. Vesničany pojal strach a hrůza z toho, co viděli a z toho, co mohlo ještě přijít. Nepochopitelné. Zakroutili nechápavě hlavou, a když se obrátili, spatřili v témže směru pěchotu, která táhla tou samou cestou, a rozestavila se na tomtéž místě jako jízda. Pěchoty bylo mnohem více než jezdců. Pěšáci byli oděni v šedé pláště a slunce se odráželo od ručnic, bodáků a šavlí. Opět došlo k podivným ceremoniím. Když se řady pěchoty rozestavily, jako prve jízda, vystoupili dva černě odění důstojníci, obrátili se k vojsku a něco zaveleli. Vesničané se domnívali, že toto vojsko určitě potáhne k vesnici. Avšak k velkému jejich překvapení asi po čtvrt hodině i pěchota zmizela tak nenadále, jako prve jezdci.

Pak ještě bylo vidět mnohonásobné pohyby koňstva, vozů o dvou kolech, na nich sudy nebo děla vezli. Dále bylo vidět řadu dalších vojenských vozů. Fronta vojska šla od jihu k severu obličejem obrácena k západu.

Tato nová podívaná ohromila vesničany. Tři osoby prý onemocněly z toho. Jistá žena, která se vrátila domů a chtěla vyprávět, co právě viděla, hrůzou prý ani slovo nemohla ze sebe vydat. Teprve třetí den mohla promluvit o tomto prazvláštním úkazu. Na místo, kde se objevilo vojsko, se nikdo neopovážil jít, kromě jediného rychtářova syna, který spatřil jako první podivné scény. Avšak nenašel ani stopy po nějakém vojsku.

Potud tedy vyprávění prof. Vojtěcha Sedláčka.

Něco podobného viděla i výprava Bonapartova při tažení do Egypta. I tam vídali vojáci často na rozlehlých pustinách nepřátelské pluky, táhnoucí proti nim, a když se k nim přiblížili, toto vojsko zmizelo.
Prazvláštní příkosický úkaz jistě nepatřil do kompetence astronomů, jak se Vojtěch Nejedlý domníval. Vojtěch Sedláček ve zmíněném článku správně usoudil, že šlo o přírodní zjev. V týž čas totiž, kdy se toto vše odehrávalo v Příkosicích, se konala kdesi v Bavorsku vojenská přehlídka. Lomem a odrazem světla se přenesl tento zajímavý obraz vojenské přehlídky do zasněžených plání u Příkosic.

Je to však, jak se zdá, jeden z mála pozorovaných a popsaných úkazů toho druhu v Čechách, proto stojí za povšimnutí.

 

Podrobněji o této události píše Fr. Materna v článku „Fata morgana u Příkosic na Rokycansku 1. února 1825“ publikovaném v Brdském kraji, item P. Cironis v článku publikovaném v Kulturních přehledech města Rokycan, prosinec 1964. Zřejmě omylem se uvádí, že první kdo se o této události zmínil v tisku, byl MUDr. Josef Čejka, rodák z Rokycan, v „ Muzejníku“.

František Soukup, KPUFO Tachov