Podivná mystifikace

Časopis Ahoj na sobotu 2/94 přinesl na s. 20 článek ing. Petra Vokáče "Středoevropská představení", ve kterém popsal senzační nález, "srovnatelný s objevem hrobu Tutanchamóna nebo desky z Palenque" a to právě v okolí Plzně, blízko jednoho malého městečka známého architektonicky zajímavým kostelem s červenou kopulí.

Jak se však v článku píše, objevitel podzemních prostorů s piktogramy, reliéfy a dalšími artefakty, jakýsi pan P. (bylo uvedeno plné jméno) hodlá svůj objev předat jakémusi zahraničnímu nakladatelství, v závěru článku se však přece jen rozhodl prý svůj objev zveřejnit a hledá spolupracovníky.
Městečko i pana P. jsme našli (*) a nabídli svoji pomoc. O několik týdnů poté se v Ahoji objevil další článek "Setkání třetího druhu", ve kterém došlo k obratu: pan P. líčí svůj zážitek setkání třetího druhu v těchto prostorech. V poznámce redakce se však hovoří o tom, že "popsané setkání je třeba chápat v aprílové dimenzi..."
Zůstává otázkou, co chtěl autor vlastně dosáhnout těmito články. Není ujištění, že všechno je žert jen kamufláží, aby se nálezy (ať už jakékoli) mohly v klidu zajistit? Odpověď pana P. byla totiž více než šalamounská.

(RR)

Z časopisu ZAZ č. 3/1994

(*) - Pozn.: Městečko, o kterém se psalo, bylo zřejmě Vejprnicemi.

 Kostel sv. Vojtěcha ve Vejprnicích je zvláštní v několika směrech. Jednak stavba samotná a také její umístění. Kostel je jednolodní na půdorysu řeckého kříže. Stojí na uměle navezené terase a není orientovaný k východu. Není to totiž žádná barokizovaná starší stavba. Jedná se o novostavbu z let 1722 - 1726. Nechal jej postavit Jan Josef z Vrtby, svobodný zednář, člen francouzské lóže jansenitů (v roce 1726 zakládal s hrabětem Šporkem první pražskou zednářskou lóži). Architektonické návrhy dodal František Maxmilián Kaňka, také známá postava pražské zednářské scény (jeho nejznámější stavbou je např. Kuks).