Pusť mě, mami!

Myslel si o sobě, že je silný a odolný chlap. Potom ale přišly chvíle, kdy se nadlouho totálně zhroutil.

Bylo mi mi třiapadesát a před půlrokem mi v nedožitých pětaosmdesáti zemřela maminka. Jednoho rána se ve své garsonce neprobudila.

„Pavle, jsem u maminky, rychle přijeď!" zavolala mi sestra. Když jsem dorazil, byla v matčině bytě sestra, její manžel i moje žena. „Pavlíčku," obejmula mě sestra, „mamka nám umřela..."

PLÁČ A HYSTERIE

Co se dělo dál, vím z vyprávění - já nad sebou ztratil kontrolu. Vybavuju si, že jsem zaúpěl, podlomila se mi kolena a složil jsem se na zem. Potom jsem se prý svíjel v zoufalém, srdceryvném pláči a nebyl jsem k uklidnění. Můj stav byl tak vážný, že zavolali doktora, který mi dal uklidňující injekci. Švagr s mou ženou mě odvlekli do auta a pak vynesli domů. „On se z toho do druhého dne vyspí," řekl jim prý doktor.

Ale já se z ničeho nevyspal. Tři týdny jsem skoro nejedl, s nikým jsem se nebavil a co chvíli mě zachvacoval hysterický pláč. Nechodil jsem mezi lidi, vyrážel jsem jen za město do polí a nazdařbůh chodil sem a tam. Do práce jsem nemohl.

„Píšu vám neschopenku a tady máte adresu psychiatra," řekl mi obvodní lékař. Ale psychiatr ani jím předepsané léky mi nepomohly.

„Vzmuž se, to jsi chlap?" ztratila po měsíci nervy moje žena. Skončilo to hádkou a mým dalším zhroucením. Byl jsem mimo, rodina kolem mě chodila po špičkách. No, a aby toho nebylo málo, do stavů blízkých šílenství mě přiváděl maminčin mobil. Já ho po její smrti vypnul a uložil do šuplíku. Jenže během následujícího měsíce mi asi pětkrát krátce cinkl můj mobil, a když jsem se podíval, kdo mě prozvání, vytřeštěně jsem koukal na displej, kde stálo: MAMKA. Tak jsem měl matku celá léta uloženou ve svém mobilu. Ale, probůh, jak by mohla volat, když je po smrti?!

ZVLÁŠTNÍ POMOC

Od pohřbu, kterého jsem se nebyl schopen zúčastnit, uteklo pět týdnů, a můj stav se nelepšil. Deprese, prášky, hysterický pláč... Tak se to střídalo. Až přišla moje žena s poslední nadějí: „Pavle, ve vesnici asi půlhodinku odtud bydlí nějaká paní, je to zdravotní sestra, která má léčitelské schopnosti. Co kdybychom za ní jeli?"

Bylo mi to jedno, a tak mě tam objednala. S pláčem jsem té paní vylíčil krásný vztah s maminkou a nynější pocit prázdnoty. Senzibilka reagovala rázně: „Tohle silné pouto musíme přetnout! Jinak by vás matka pořád tahala k sobě!" Chvíli si se mnou povídala a pak přišlo to hlavní. Postavila se mi za záda a rukama dělala nad mou hlavou nějaké pohyby. Nevím, zda to trvalo pět, sedm nebo deset minut: „Tak, už vám určitě bude lip."

Když mě viděla manželka, která čekala v autě, jen vydechla: „Pavle, vypadáš lip!" Měla pravdu. Během krátké návštěvy se ze mě stal zase normami člověk. Večer jsem byl schopen se dívat na televizi, druhý den jsem snědl nedělní oběd.

RŮŽE l ÚSMĚV

Odpoledne jsem se pak - vůbec poprvé! — vydal k maminčinu hrobu. Když jsem jí tam pokládal rudou růži, hlavou mi běžely krásné vzpomínky. Měl jsem sice mokré oči, ale taky jsem se trochu usmíval. A mámin mobil? Mám ho na památku, ale jsem si jistý, že už nezazvoní.

Podle: Dopis Pavla J. z Plzně zpracoval D. Pacek. Chvilka pro tebe č. 30/2010