KLUB PSYCHOTRONIKY A UFO

 

Databanka záhad okresní pobočky Jindřichův Hradec

 
Jindřichův Hradec
  • Když zvoní umíráček

Venkovský kostelíček vzbuzuje dojem vesnické idyly, dokud se ale nezačnou dít záhadné věci..

Maličký kostelíček v naší vsi nikdy nedisponoval farou ani vlastním knězem, zato tu kdysi býval pán, který se o stavbu bez nároku staral, říkali mu kostelníček. Kromě toho, že v kostele uklízel, sekal okolo trávu a opravoval omítku, pečoval i o zvon ve věžičce, a když někdo umřel, klinkal tzv. umíráček.

KDO TO ZVONÍ?!

Vžilo se to natolik, že když pak někdo opravdu vážně klempíroval, říkalo se: tomu asi bude brzo kostelníček zvonit! Tou dobou - byl to první válečný rok 1940 - se
naše sousedka škrábla na půdě o rezavý hřebík, ranku podcenila a dostala otravu krve. Kostelníček seděl v hospodě, když zazněl umíráček a kdosi poznamenal: „Tak stará Hamzová už to má za sebou."

„Nojo," zarazil se kostelníček. "Kdo to zvoní? Klíče od kostela mám jenom já?!"

Běžel ke kostelu, tam byla ale zamčená vrata. Klinkání neustávalo, tak odemkl a se dvěma sousedy vešel dovnitř. Zvonění ustalo. Prohlédli kostelík, zvoničku, zkontrolovali okna, nikde nikdo, jen srdíčko zvonu se ještě pohupovalo. Šli domů a divili se. Nepřesvědčivý závěr zněl, že zvon rozhoupal vítr.

Jenže čas ukázal, že neznámá síla se kostelníčkovi začala plést do řemesla poněkud drsnějším způsobem. Dalšího nebožtíka zvon ohlásil za tři měsíce celý den před jeho skonem, šlo o hajného, který s rozedmou plic umíral ve městě ve špitále. Zvon zvonil čtvrtého dubna, fořt vypustil duši pátého. V létě při senoseči se zvon sám rozezněl pětadvacátého července, den nato dostal na poli infarkt sedlák Zlámal. V prvním případě byl kostelníček u strýce v Budějovicích, v druhém prokazatelně pomáhal na poli a kostel byl bezpečně zamčený.

ŠÁLIL JE SLUCH?

Lidé se začali bát temných sil. Starosta rozhodl, že se z věžičky sundá provaz, a bude pokoj.

„Jak ale budu zvonit?" naříkal Kostelníček. „To mám lézt ke zvonu po žebříku? Mám závratě!"

Opatření s provazem nezabralo. V půli září se umíráček rozezněl zase. Den poté vyšlehly plameny ze střechy chalupníka Šimáčka a na půdě uhořel jeho pětiletý syn i s kamarádem. Tady přestávala legrace!

Biskupství kostel znovu vysvětilo, ale o nejrazantnější zásah se pak postarali Němci: tak jako v mnoha jiných obcích zvon spustili z věže, naložili a odvezli, aby měli dost oceli pro děla a tanky. Zvonit už nemělo co a lidé ve vsi si oddechli.

Kostelníček se toho večera opil jak zákon káže. Řídké válečné pivo proložil rumem a slivovicí a kolem půlnoci kvílel: „Zvoneček můj zlatej! Co já se s ním nazvonil... Kdo teď doprovodí nebožtíky na poslední cestě?! A co je kostel bez zvonu? Já se na to všechno vytentočkuju!"

V tu chvíli zbylí hosté ve výčepu zbystřili. Tmou se neslo klinkání, které dobře znali. Šálil je snad sluch? Hospodský pak vyprávěl: „Kostelníček stál ve dveřích. Najednou zbledl, vyvalil voči a pak se jakoby kouk nahoru - a v tu ránu bylo po něm! Pad mi tady na schodech!"

A to bylo naposled, kdy ve vsi slyšeli umíráček. Po válce už do věžičky žádný zvon nepověsili.

  Podle dopisu Karla D. z J. Hradce zpracoval J. Pinkava, Chvilka pro tebe č. 36/2009
 



 

 

[Kontakt na KPU JH] * [Kontakt na centrum] * [Mapa okresu] * [Památky] * [Diskusní fórum]