Zpráva o působení a dalším směřování Klubu psychotroniky a UFO |
Kdo sleduje vývoj naší organizace ví, jak je složité skloubit zájmy jednotlivých
členů, poskytnout jim služby, které jim nedává žádný jiný spolek, spolu se
zajištěním kvalitní náplně jejich volného času, s povinnostmi, které je nutné
naplňovat.
Krize v záhadologii?
Je možné, že krize v záhadologii některé z nás demoralizuje a nebo může dojít i k záhadologickému „vyhoření“.
Ano, je pravda, že je krize – a ta se kryje s krizí ekonomickou a ta se odráží ve všech oblastech, naši nevyjímaje. Lidé nemají tolik peněz na cesty, knihy, časopisy, nemají tolik času na zábavu, vzdělání, musí řešit existenční a finanční problémy, věnovat se rodinám.
Je to fakt a s tím těžko něco uděláme. Je také fakt, že to vše má vliv i na laciné nesmysly, vznik poptávky na rychlá a snadná řešení otázek, neschopnost pohroužit se do studia problémů, nebo si třeba jen ověřovat informace. To vyvolává i tu záplavu nesmyslů, hloupostí, i vyložených lží a podvodů.
Záhadologie
je zkrátka individuální záležitost - badatel bádá a přemýšlí a potom jde se svým názorem, výzkumem, prací na trh. V záhadologii se změnila doba a lidé. A my se s tím musíme vyrovnat.
Není naší chybou, že veřejnost je znechucená politikou, ekonomickou situací atd. atp. a obrací se k méně hmatatelným tématům, hromadně řečeno esoterice, kterou shledává lákavou a zajímavou.
Diskuse v české záhadologii se tak pohybuje v povážlivě falešném světě. Jedni šíří nadšení z kdejakého nesmyslu a velká část zájemců tomu podléhá.
Je asi logické, že mnoho našich zájemců o záhady propadá klamům a sebeklamům, a brání se kritickým pohledům a tedy pravé podstatě badatelské činnosti – řešení záhad bez ohledu na příznivost výsledku pro záhadologii.
Takže v ČR vznikly dva tábory - jeden hystericky obhajuje každou záhadu, druhý svým střízlivým postojem dostává nálepku skeptiků a sisyfovců.
Je nesmírně znepokojující, kolik lidí dokáže ignorovat nejen fakta, ale i obhajovat do nebe volající nesmysly a dávno odhalené podvody.
KPUFO se léta snaží vést lidi ke kritickému myšlení na základě faktů.
Jak řekl jeden americký senátor: "Máte právo na vlastní názor, nikoliv však na vlastní fakta." Co si myslet o reakcích diskutujícího, který napíše: "Já ty fakta respektovat nebudu, protože mám na věc vlastní názor."
Léta přežívá přesvědčení, že záhadologie snese všechno, že je v ní vlastně všechno dovoleno. Že záhady zůstávají záhadami na všechny časy a že snahy o jejich vysvětlení je něco nepatřičného.
K propadu lidí do těchto klamů přispívají nejen tzv. záhadomilové a obchodníci se záhadami.
Je to stále trvající falešná benevolence a nechuť vcházet do diskusí pro obhajování našich pohledů. Pokud publikujeme a prezentujeme záhady bez kritické reflexe a úctě k faktům, k pravdě se nedopracujeme. Budeme stále začínat od počátku, vývoj nepovede k ničemu. Tak to vypadá v řadě záhadologických oblastí.
Zavedené tištěné časopisy a komerční servery, jehož prvotním zájmem je vydělávat peníze, a v neposlední řadě také bulvární média, prostě jen manipulují lidi emocionálními, povrchními texty. O řešení záhad nemají zájem.
To vede k tomu, že mnohé lidi kritické hodnocení záhad vůbec nezajímá a zjevně používají záhady k předem dané zaujatosti a vytvořenému světonázoru.
Jenže to opravdu podporovat nebudeme.
V referátu minulé schůze byly podrobně rozebrány příčiny a etapy krize, ale byly tam i ukázány cesty, jak se s krizí vyrovnat. Je to
- širší komunikace mezi námi
- získávání přemýšlivých lidí
- využití každého nástroje pro propagaci (soc. sítě)
- širší diskuse
- v poslední době je to i snaha o získání dětí a mládeže (Badatelský kroužek).
Naše úloha je poskytovat
- Vzdělání a informace v našich zájmových oblastech
- Zajímavé a plodné trávení volného času
- informovanost o určitých otázkách obecného zájmu
- obecně prospěšnou činnost
Konstatovali jsme také, že vývoj v informační oblasti je pro nás určující.
- rozpoznali jsme včas význam IT, internetu i sociálních sítí pro naše cíle
- sociální sítě jsme využili pro propagaci, diskusi, organizování akcí i nábor nových členů
Nyní nastala chvíle, kdy je potřeba toto všechno skloubit.
Došlo k podstatnému rozvolnění vztahů a uvolnění vazeb, které tvoří klasické spolky. Nejsme přitom ani politická strana ani spolek, spoléhající se na dotace. Zájmy našich členů a příznivců jsou úplně někde jinde.
Přesto organizace musí dále fungovat, a tedy vyžaduje nutné úpravy.
Sociální sítě
dnes tvoří významnou součást života lidí. Na Facebooku a Twitteru jsou napojeny milióny lidí, existující organizace, spolky, i politici. Díky Facebooku jde i cesta druhou stranou – došlo k založení politických stran a hnutí, organizují se mítinky, sdružení, zájmové spolky. Citáty politiků z Facebooku jsou schopny vyvolat diplomatické rozepře.
FB je dnes místem, kde dochází k rychlému rozšíření informací o našich aktivitách, článcích, je výkladní skříní našich aktivit. Díky tomu se přesunula na FB většina našich diskusí, a podařilo se nám i zorganizovat přes naše skupiny několik badatelských akcí kolem záhad, megalitů i agrosymbolů, a to navíc velmi rychle.
Víme, že v širokých řadách zájemců snadněji najdeme odborné cesty k řešení problémů, a také nepřeberné množství zkušeností a vědomostí.
V dalším období proto budeme více využívat výhod těchto skupin, kterými jsou
- rychlost akcí
- množství zájemců
- otevřená diskuse směřující a sloužící našim, tj. badatelským zájmům.
FB však způsobuje i komplikace.
Sociální sítě se brání jakémukoli utužení stávajících spolků. Proto musíme pracovat projektovým způsobem na určitých tématech, s širším okruhem zájemců, tj.
- korespondečními členy
- členy facebookových skupin
a to bez nutnosti jakýchkoli závazků, jen s dobrovolnými příspěvky na určené projekty a provoz.
Lidé na FB jsou do jisté míry odhaleni. Jsou zřetelné jejich zájmy i spjatost s určitými spolky a skupinami, do jisté míry i politické zaměření. Vzniká tak problém, jak zajistit svobodu slova u lidí, spjatých s určitými spolky.
Dochází tak i ke vzniku konfliktů díky i politickým aj. antipatiím, které se tak přenáší i do nepolitických spolků, i záhadologických.
Řešení
Musí být zajištěna kontinuita a zabezpečena vysoká úroveň informovanosti a poskytování služeb.
To musí řešit tým lidí, odpovědných vůči celku, a neohrožených před množstvím nestálých, neznalých a nevyspělých osob.
Nastává tedy doba k nutnému opatření při vývoji našeho hnutí
- většina očekává informace, služby a zajímavé trávení volného času.
- nechce se nijak vázat a plnit povinnosti, vyplývající z členství
- řídící a rozhodovací pravomoci musí být soustředěny do menšího počtu osob.
Jak toho dosáhnout?
Zjednodušení všech oficiálních procedur, odbourání oficiálních povinností na minimum. Soustředění administrativních úkonů v jedno.
Vzhledem k tomu, že nelze oddělit archivy ČsAAA a to se v podstatě kryje se zájmy a zaměřením s KPUFO, včetně členů, je výhodné oboje sloučit jako další sekci KPUFO.
Celých 24 let se nezvyšoval čl. příspěvek z původních 120 Kč/ročně, tj. směšných 10 Kč/měsíc. Přivedlo to do KPUFO řady členů, což je pozitivní. KPUFO se jim snažilo vždy poskytnout maximum, ať už formou archivních aj. materiálů, nebo řešením jejich problémů, poskytováním knih a časopisů, apod.
Změnou podmínek, zejména rozvojem IT, se situace změnila – řadu služeb jsme schopni vykonávat i bez ohledu na množství finančních prostředků.
Zato evidence a účetnictví, které registrace množství příspěvků vyžaduje, způsobuje nebývalou administrativní zátěž na členy výboru a to každý měsíc.
Je tedy nutné přistoupit na
- zvýšení čl. příspěvku na 1000 Kč/rok pro řádné členy KPUFO/ČsAAA dohromady
- pro korespondeční a FB členy je příspěvek dobrovolný
přičemž
- ti, co přispějí jakoukoliv částkou od 120-999 Kč, – mají vstup do archivu KPUFO/ČsAAA, tedy stejné výhody jako dříve řádní členové
- při příspěvku 1000 Kč/rok - řádní členové – mají v ceně jak členství v KPUFO, tak i v ČsAAA, vstupy do archivu KPUFO/ČsAAA, a zároveň vstup do placených sekcí ZaZ a Cesty psychotroniky
- příspěvek řádných členů lze předat i v nepeněžní formě (knihy, materiál, služby), o uznání jeho výše rozhoduje výbor
Ale copak se v záhadologii nic neděje ?
Kde se vzaly všechny ty knihy, množství článků na našich 8 webech, které přibývají téměř každý den? Za rok přibyly desítky zápisů v Albu megalitů, v Přehledu agrosymbolů. Přibyly desítky článků na webech 78 okresních poboček.
Co se týká veřejných akcí, doba masových akcí je pryč. Ale i tak je někdy problém najít mezi akcemi kolegů volné místo pro další akci.
I tyto akce se musí připravit a přednášky a prezentace nespadnou z nebes – někdo musí vše nastudovat, napsat, a vše uspořádat a pak přednést. Je to málo? Ne, není.
Jak si vlastně to bádání lidé představují? Ano, rozumíme takovým steskům: pokud nenacházíme v programech akcí příspěvky, které nekorespondují s naším zájmem, máme dojem, že se nic neděje.
Je možná potřeba si udělat inventuru toho, co se u nás děje, vzít si mnohdy tak snadno přehlédnutelné informační sdělení, zasílané každému každých pár dní. Ani ty nepadají z nebes, ale stojí za nimi také dopisy a náměty spousty kolegů.
Pozorujeme, že množství zpráv se snadno přehlédne a tak začínáme dělat inventuru – co se podařilo a co stále na řešení čeká.
Není však možné všechno nechat na jiných – každý musí začít u sebe – projít staré zprávy a ptát se, co se s danou otázkou stalo a jak byla řešena.
Sami se také starejte o sféru svých zájmů, vyhledávejte ve svém okolí přemýšlivé lidi, nové, mladé badatele.
Jen v tom může být naše cesta a rozvoj našeho hnutí.
V Praze dne 8.11.2014