Úloha alternativní medicíny v kultuře

 Úvod

V západním typu společnosti, přestože přibývá pohodlí, přibývá také řada nemocí a štěstí se stává vzácností. Větší cenu má v ekonomice stroj než lidé. Cena života ve světovém dění poklesla a člověk se stal soukolím veliké průmyslové mašinérie. Ten člověk, který ji stvořil.

Na druhé straně člověku přibyl volný čas a informace a tak se začíná ptát: Proč? Jak? Kam to vede? Je to nevyhnutelné? Kde je řešení? Kdo vlastně jsem? Co je člověk?  Kde jsem se vzal? Měl se člověk vždy špatně?  Co je štěstí? A další a další filosofické otázky.  Na tyto otázky se hledají odpovědi celé věky a jen málokdo je nalezl. Lidé hledali smysl života pouze v práci nebo ve výchově svých dětí nebo v požitkářství a pořád marně. Nyní i díky styku s ostatními kulturami si u nás začínáme znovu vážit skutečných hodnot života.

Pojem kultura       

Obsah pojmu kultura od vzniku tohoto pojmu prošel určitým vývojem. V antické literatuře zahrnoval veškerou lidskou činnost, v současné době se používá termín kultura spíše pro umělecká díla a další duchovní činnost. Slovo kulturní se používá ve smyslu slušný,  na úrovni a podobně.

Veškerou činnost lidstva zahrnujeme pod pojem civilizace.

Při srovnání obou pojmů vyplyne, že pojem civilizace má daleko „horší zvuk“ než kultura, i když ve skutečnosti oba pojmy spolu úzce souvisejí. Naše civilizace prochází řadou krizí a ohrožuje existenci života na Zemi, kdežto kultura je něco reprezentativního. Jestliže kultuře přiznáme její úlohy vzdělávací, poznávací a další, tak jí musíme přisoudit i podíl na krizi civilizace. Materialistické zaujetí, převládající poslední dvě století vlivem rozvoje technického pokroku, odsunulo do pozadí idealistický pohled na svět. Teprve nyní po vyhrocení  krizí,  rozšíření informovanosti a vzdělanosti a po skončení bipolárního rozdělení světa je možnost a potřeba civilizační problémy řešit tak, jak si zaslouží - celosvětově. V celé historii lidstva člověk bojuje za svá práva a šťastný život všemi prostředky, ale málo čeho dosáhl. Vše se vyřešilo jen částečně. Nyní však přichází doba, která si vynucuje úplné vyřešení všech těchto problémů.

Pojem alternativní medicína

Pod pojmem alternativní medicína si v širokém slova smyslu můžeme představit veškerou činnost člověka, protože člověk buď pracuje na tom, aby se měl materiálně lépe, nebo „pracuje“ na svém odpočinku. Vše co se děje ve světě je pro něčí potěšení. Otázka je, zda to není na úkor někoho jiného. Výklad pojmu alternativní (z latiny) nám ukazuje charakter léčby a její postavení ve společnosti : nativní = jsoucí v přírodním stavu, alter = jiný, druhý. Tedy je to léčba vesměs přírodními prostředky v souladu s přírodou a jako nevědecká „laická“ stojí významově až za „klasickou medicínou“.

V úzkém slova smyslu, tak jak o ni bude psáno dále, zahrnuje alternativní medicína všechny léčivé metody a prostředky z různých kultur, které současná věda nemá plně vědecky podložené, ale jsou vyzkoušeny dlouholetou praxí. K nim vlivem všemožného využití techniky musíme přiřadit metody úplně nové, nebo jen zmodernizované metody - nahrazení práce člověka přístrojem a pod. Metody alternativní medicíny můžeme přibližně rozdělit do těchto kategorií podle způsobu léčby: chemické (léčivé rostliny apod.), fyziologické - fyzické (masáže, akupunktura, bioenergie, cvičení apod.), duchovní - psychické ( relaxace, hypnóza, jóga apod.). Hlavním rozdílem od „klasické medicíny“ je, že hledá prvotní příčinu onemocnění a klade důraz na léčbu člověka jako celku. Měli bychom se také zamyslet nad tím, co je to vlastně zdraví, kterého chceme dosáhnout. Definice zdraví podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zní : „Stav úplné fyzické duševní a sociální pohody.“ Znamená to nejen práci na těle a na duchu, ale také na morálních vztazích ve společnosti. Názor na nemoc ve východních kulturách v základě vyjadřuje totéž. Nemoc je :

1. Porušení harmonie - rovnovážného stavu v těle, dochází podle teorie  energií jin a jang k nerovnoměrnému rozdělení energie a tím k oslabení nebo přetěžování organismu.

2. Trest boží, člověk si má uvědomit své hříchy, protože nejednal podle božího plánu - v souladu s vesmírným řádem.

3. Ukázání cesty, jak pracovat na svém duchovním zdokonalení. Zamyšlení se nad sebou a nad svými životními hodnotami, postoji a názory.

Tyto názory přináší do našeho zdravotnictví nový přístup k pacientům a ukazují na nutnost hledat prvotní příčinu a širší souvislosti nemoci.

Historie alternativní medicíny

Existují  teorie a návody jak se k trvalému štěstí a absolutnímu poznání dostat. Jsou to stará mystéria, která nabádají k duchovnímu růstu a k péči o tělesné zdraví. 

Metody dnešní alternativní medicíny pocházejí z vědomostí a filosofií starých vyspělých kultur : egyptské, mezopotámské, řecké, čínské, indické, kultur indiánských, kmenů afrických a domorodců australských. V těchto kulturách byla a je medicína spojena s veškerým věděním o člověku, přírodě a kosmu. Léčení je v souladu se silami lidskými a přírodními, které jsou personifikovány v náboženských panteonech a mytologické příběhy znázorňují boj s těmi silami, které vybočují z celkové harmonie a tím způsobují neštěstí a nemoci. Moderní trend ve vědních oborech jako je srovnávací mytologie, religionistika apod. je hledat to jediné universální vědění o člověku a vesmíru zašifrované a přizpůsobené národnímu náboženství, tradicím a zvyklostem. Tyto zásadní vědomosti držené lidmi zasvěcenými (šamany a kmenovými náčelníky, kněžími) jsou do dnešních dob udržovány mystickými společnostmi, které byly po celou dobu historie navenek veřejně pronásledovány politickými, ekonomickými a církevními zájmy a jsou nepohodlné dodnes, pro svoje morální hodnoty a vyvyšování významu života člověka nad zájmy politické. Nepotřebují ani složité církevní struktury a boží zprostředkovatele. Pro svoji subjektivitu prožitku na cestě za poznáním vesmírného řádu (Boha) jsou pomíjeny současnou vědou. Umělecká díla jejich příslušníků zobrazující v symbolech toto učení a vyjadřující jejich prožitky, jsou nejhodnotnějšími díly lidstva, přestože ještě nejsou zcela pochopené. Na druhou stranu všichni zasvěcenci tvrdí, že toto poznání není určeno každému, ale jen vybraným jedincům, kteří jsou schopni ho pochopit, udržet v tajnosti, předávat ho dalším pokolením a využívat ho pro blaho celého lidstva a nikdy ho nezneužít. Učení o přírodních prostředcích se dědilo i mezi prostými lidmi na venkově. Stíhal je stejně nepříjemný osud jako tyto společnosti.

  Mnoho znalostí přírodních léků se ztratilo ke dnešní škodě dobyvačnou politikou osadníků nových světů. Velice by se hodily při léčbě vzrůstající řady civilizačních chorob. Vydali jsme se na cestu nehospodárného využívání přírody a za sto let jsme se dostali na pokraj ekologické krize. „Primitivní“ národy dokázaly žít tisíce let  v čisté přírodě díky své filosofii. Dnes se k nim chodíme učit a hledat léky. Obdivujeme je, že netrpí psychickými poruchami, stresem a dalšími civilizačními nemocemi, které jsou hlavními a nejčastějšími příčinami úmrtí v dnešní době.

Je třeba se dívat na dějiny člověka ne jako na sérii válek a to zbytečných, ale na růst člověka, jeho poznání, uvědomování si významu sebe sama apod. Ve šťastné, spravedlivé a svobodné společnosti je jednodušší být šťastným. Ideální společnost snad nikdy nebyla nebo existovala pouze v mýtech, ale teorie, jak ji vybudovat se stále zdokonalují a minulost poučuje. Celou historií se táhne touha národa a člověka po svobodě, po právu mluvit vlastním jazykem, po spravedlivém společenském řádu, kde platí stejný trest pro chudé jako bohaté, touha po vlastním náboženském vyznání. V celé historii vznikala díla protiválečná, zdůrazňující základní právo člověka - právo na život. Toto právo, přestože je bezpochybné, není uskutečňováno ani dnes. Jak zdůvodnit válečné dobývání území a řešení konfliktu další intervencí cizích vojsk na pomoc ohroženému státu ? 1. Hrozí vznik světové války. 2. Vždy se zabíjejí nevinní lidé (civilisté i vojáci, kteří jsou povoláni do boje bez ohledu na svůj názor nebo jsou přesvědčeni nepravdivými teoriemi - žoldnéři). 3. Důsledek válečného ničení a zabíjení je vždy pro všechny a pro všechno katastrofální. 4. Příčina neshody válečných stran se tím nevyřeší. 5. Neshoda se týká několika vládních představitelů a ne celého národa. Důvod, pro který vzniká válka, je vždy méně významný než hodnota života a lidské štěstí. Stále více lidí hlásá ideu neoplácení zlu násilím, aby nevznikla nekonečná řada vzájemných odplat. K čemu pak medicína, když člověk roste jako potrava pro válku ?

Alternativní medicína a umění

První známky vývojového trendu  dnešní západní kultury se určují přibližně od pátého století před. n. l., od doby antické, kdy vznikly první vědní disciplíny z tehdejších všeobecných nauk, jejichž nositelé byli duchovní lidé zasvěcení do tajných mystérií. Tyto mystéria pochází ze starších vyspělých civilizací. Zároveň to byla doba, která nám je vzorem dodnes a jí se inspirovaly svým způsobem všechny kulturní styly.

Funkce umění umožňuje člověku odreagovat se od denních starostí a práce psychicky i fyzicky, poučit se, najít nový přístup k řešení svých problémů, uvědomit si duchovní hodnoty člověka a upravit žebříček hodnot, potěšit se zážitkem z krásy a pod. Pocit libosti, harmonie, rozšířeného stavu vědomí a změna způsobu myšlení má na člověka léčebný účinek. Lidi to k sobě přibližuje, více si rozumí i posiluje v boji za svá práva.

Proto vznikají díla obracející se na člověka jeho problémy i radosti. Díla inspirující se náboženskými, mytologickými motivy. Díla vyjadřující hluboké city lásky a přátelství, která vyhrává nad nepřízní osudu. Díla obsahující v symbolech nejvyšší poznání lidstva o člověku a vesmíru. Díla kritizující a satirující lidskou hloupost a nevědomost, nedostatky člověka i společnosti. Díla zábavná pro zasmání. Verše a písně. Díla zobrazující utrpení člověka a problematiku jeho vývoje v rozporném světě. Díla povzbuzující národní hrdost. Díla ukazující návody na dosažení štěstí, díla s mystickými prvky. Díla filosofická nastiňující jiné možnosti vidění a řešení problémů, souvislosti s okolním děním a hledání prvotní příčiny a smyslu jednání. Díla národnostní, ukazující význam národa a jeho přispění k vývoji lidstva směřujícího k humanitě. Díla zobrazující své prožitky při rozšířeném stavu vědomí.

Dnes se tvoří vše, co kdykoliv předtím, jen se na léčebný účinek dává větší důraz. Vznikají díla všech druhů umění přímo za účelem léčení.

V hudbě vznikají díla čistě relaxační - hudba provozovaná na elektronických nástrojích, „hudba“ obsahující přírodní zvuky, ale také díla, kde jsou pouze jednotvárné údery v určitém rytmu, což má stimulovat mozkovou činnost za daným účelem.  

Malířství - dělají se díla pro meditaci zobrazující výjevy z „jiných světů“ viděné při meditacích, díla kreslené „automatickou kresbou“ (tužka jezdí „sama“) vyjadřující momentální naladění kreslícího, naladění může být i na léčení konkrétního člověka nebo nemoci. (Obrazy Zd. Hajného, Fr. Kožíška, a dalších.) Mluví se i o zázračných obrazech a sochách, z kterých tečou slzy, u kterých se člověk vyléčí.

Tanec - pohyb za účelem načerpání energie fyzické i duševní (tai-chi, rituální tance, čchi-kong a další).

Literatura, filmy - popisující mystické zkušenosti a návody, životopisy duchovních učitelů - guruů, svatých, popisy duchovních hodnot „přírodních“ národů.   

Alternativní medicína a věda

Přestože dogmatičtí vědci vyjadřující názory, že z přísně vědeckého hlediska se nemusíme o metodách alternativní medicíny bavit, protože nadpřirozené a neznámé síly nemohou být podkladem vědecké analýzy, tak řada ojedinělých  výsledků výzkumů z oboru biofyziky, kvantové fyziky, transpersonální psychologie a dalších potvrzuje určité znalosti o člověku a vesmíru a principy léčby alternativní medicíny staré tisíce let. Nadsmyslové schopnosti člověka jsou zkoumány vědci desítky let po celém světě. (U nás byly zkoumány v Psychoenergetické laboratoři při Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.) Vliv kosmických těles na člověka (astrologii) potvrzuje řada výzkumů o vlivu úplňku Měsíce a porušení magnetického pole Země vlivem erupcí na Slunci v nichž se nachází systém ovlivňovaný ostatními planetami Sluneční soustavy. Začíná se zkoumat záření okolo člověka (aura), zobrazovaná v minulosti na mnoha náboženských obrazech. (Kirlianova fotografie záření okolo živých buněk ve vysokofrekvenčním poli.)

Závěr

Na všechny nemoci jsou léky, jen je najít. Kdyby se tomu nevěřilo, tak by se nehledaly. Jestliže je organismus schopen nemoc stvořit, musí být schopen ji i odstranit, jen mu napomoci obrátit chod biologických procesů. Hlavní příčinou nemocí a neštěstí člověka se zdá být jeho duševní stav, který ovlivňuje činnost nervové soustavy a ta ovlivňuje buď přímo činnost organismu nervovými impulsy nebo ovlivňuje organismus prostřednictvím hormonálního řízení orgánů. Tedy jediná léčba bez vedlejších účinků je probuzení vlastních léčivých sil v organismu zvýšením imunitního systému vůči infekci, chemickým jedům, ale i nepříjemným prožitkům.  Nápravou situace ve společnosti by se zlepšila ekonomická situace rodin, odstranila by se spousta stresu, kriminality, ale i potratů, protože by byly děti jen pro radost a ne i jako ekonomická zátěž. Děti, které jsou naše budoucnost, by nepřicházely na svět nechtěné a tento vztah odražený v jejich osobnosti by si nenesly celý život s sebou.

Kratší cesta ke štěstí je však vlastní štěstí nezávislé na situaci ve společnosti, postavené na  prožitém poznání sebe sama - příčin svých stavů, svého postavení v rodině a společnosti, souvislostí s ostatním děním a poznání principu existence vesmíru a vývoje člověka. Každý z mystiků, jogínů a dalších zasvěcenců, kdo poznal, co je  skutečné a trvalé štěstí, říká : Poznej sám sebe. Bůh, ten vesmírný princip, to věčně jsoucí, je všudypřítomný a je tedy i v tobě. Poznáš-li ho v sobě poznáš ho i všude jinde.

Alternativní medicína, která se dívá na člověka s úctou a celkově, si proto zaslouží důstojné místo ve společnosti svým morálním a ekologickým principem léčby.

Věra Drobečková

Použitá a doporučená literatura:

Bedford, J. - Kensington, W.: Delpassův experiment. 1. vyd. Praha, Šulc a spol. 1991. [232] s.

Bezděk, C.: Záhada života a smrti - etikoterapie. 1. vyd. Praha, Gemma 89 1995. 288 s.

Capra, F.: Tao fyziky. 1. vyd. Bratislava, Gardenia 1992.  [256] s.

Eco, U.: Foucaultovo kyvadlo. 1. vyd. Praha, Odeon 1991.  [720]s.

Gilbert, A.G. - Cotterell, A.M.: Mayská proroctví - Odkrývání tajemství ztracené civilizace. 1. vyd. Praha, Pragma 1997.  [340] s.

Grof, S.: Dobrodružství sebeobjevování. 1. vyd. Praha, Gemma 89 1992. [264] s.

 Heřt, J. aj.: Alternativní medicína - možnosti a rizika. 1. vyd. Praha, Grada Publishing s.r.o. 1995. 208 s.

Inglis B. - West, R.: Sprievodca alternatívnou medicínou, 1. vyd. Bratislava, Príroda a.s. 1992. 352 s.

Morganová, M.: Poselství od protinožců. 1. vyd. Praha, Knižní klub 1995. [160] s.

Redfield J.: Celestinské proroctví. 1. vyd. Praha, Pragma 1996. 232 s.

Tomáš, E.: Milarepa. 1. vyd. Praha, Gemma 89 1991. [288] s.

Vacek, J.: Smysl života. 1. vyd. Praha, Karmel - Mírový klub Johna Lennona 1991, [100] s.

Vurm, B.: Tajné dějiny Evropy. 1. vyd. Praha, Bohemia s.r.o. 1996. 256 s.